vozara
13 بهمن 1401 - 15:26

عزم دولت برای بازآفرینی شهری/ سکونت‌گاه‌های غیررسمی «سر و سامان» می‌گیرند

شهر بجنورد به عنوان مرکز استان خراسان شمالی به عنوان دومین شهر دارای مناطق حاشیه در کشور شناخته شده و مشکلات بزرگی دست وپنجه نرم می‌کند و به گفته کارشناسان اجرای طرح بازآفرینی علاج این مشکل است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بجنورد٬ طبق آمار رسمی راه و شهرسازی خراسان شمالی 714 هکتار سکونتگاه غیررسمی و 590 هکتار بافت فرسوده شهری وجود دارد که ساکنان آن از توسعه نامتعادل و توزیع نابرابر خدمات و پایین بودن تاب‌ آوری شهرها در مواجهه با بلایا و مخاطراتی از جمله سیل و زلزله رنج می برند.

کارشناسان بر این باورند که نبود همسویی سیاست‌ها و اقدامات دستگاه‌ها موجب شده تا انجام کارها برای اجرای پروژه های مختلف در محلات بازآفرینی شهری در این استان به خوبی پیش نرود و رشد قارچ گونه این پدیده در 36 محله شامل سکونتگاه های غیر رسمی و 45 محله شامل بافت فرسوده پدیدار شود.

در این میان شهر بجنورد به عنوان مرکز استان خراسان شمالی به عنوان دومین شهر دارای مناطق حاشیه در کشور شناخته شده و مشکلات بزرگی دست وپنجه نرم می کند.

طرح بازآفرینی شهری یکی از طرح‌های ده ساله در کشور است که در دولت گذشته به فراموشی سپرده شد. طرحی که در صورت اجرا می توانست بسیاری از مشکلات مناطق حاشیه شهرها در مناطق مختلف خراسان شمالی برطرف کند. با روی کارآمدن دولت سیزدهم این طرح دوباره به چرخه بازگشته و خبرهای خوبی از اجرای آن به گوش می‌رسد.

75 هزار نفر در حاشیه شهر بجنورد زندگی می‌کنند

محمد باقر باقرپور فرماندار بجنورد با تشریح وضعیت حواشی شهر بجنورد و نیاز این شهر به طرح بازآفرینی شهری اظهار داشت: بیش از 75 هزار نفر در حواشی شهر بجنورد ساکن هستند که این رقم بسیار بزرگ است.

وی افزود: حواشی شهر بجنورد با همان بافت روستایی به شهر الحاق شدند و به عنوان سکونت‌گاه‌های غیر رسمی معرفی می‌شوند. 30 درصد از جمعیت شهر بجنورد در این مناطق زندگی می‌کنند. یکی از سکونت‌گاه‌های غیر رسمی به نام باغ نجاتی هنوز به شهر بجنورد اضافه نشده که مشکلاتی را برای شهر ایجاد می‌کند.

فرماندار بجنورد گفت: 200 خانوار در این منطقه زندگی می‌کنند که 64 هکتار زمین از شهر بجنورد را شامل می‌شود و وضعیت مطلوبی از نظر زندی و خدمات شهری ندارند.

باقرپور درباره خدماتی که در طرح بازآفرینی شهری به شهروندان داده می‌شود٬ گفت: 678 هکتار از 3300 هکتار شهر بجنورد حاشیه شهر هستند که دولت سیزدهم هم توجه بسیار خوبی به این موضوع داشته است. نگاه دولت نگاه احیای این بافت است و از توان مردمی در این مسیر استفاده خواهد شد.

 در شهر شیروان 188 میلیارد تومان برای انجام طرح ب در نظر باز آفرینی در نظر گرفته شده که در دولت قبل فقط 8 میلیارد تومان تخصیص یافت و این باعث شده کار خاصی در این زمینه انجام نشود. 

وی افزود: سال گذشته 9 منطقه هدف برای این طرح وجود داشت که امسال این 9 منطقه به 26 منطقه هدف تبدیل شده است. سال گذشته 10 میلیارد تومان اعتبار گرفتیم. این اعتبارات بخشی ملی و بخش دیگر استانی است. در سال 1401 15 میلیارد تومان اعتبار برای این طرح تخصیص داده شده است.

فرماندار تصریح کرد: از محل اعتبارات استانی شهر بجنورد 35 میلیارد تومان برای بازگشایی معابر٬ اصلاح معابر و آسفالت معابر در اختیار شهرداری بجنورد قرار گرفته است. 194 تن قیر رایگان نیز به شهرداری بجنورد اختصاص یافته است. از اعتبارات تملک دارایی فرمانداری نیز 4 میلیارد تومان تعریف شده و شهرداری هم موظف شده از اعتبارات خودش 30 درصد را به حوزه بازآفرینی شهری اختصاص دهد.

وی افزود: جلسات ستاد بازآفرینی در دولت قبل تعطیل و هیچ بودجه‌ای اختصاص نمی‌یافت در حالی که در دولت سیزدهم جلسات ستاد به صورت منظم و ماهانه برگزار می‌شود و اعتبارات بسیار خوبی اختصاص یافته است.

در دولت قبل فقط 8 میلیارد اعتبار برای طرح بازآفرینی دادند

دولت اسماعیل زاده فرماندار شیروان نیز با اشاره به وضعیت حواشی شهر شیروان و بازآفرینی شهری اظهار داشت: این طرح در سال 93 با انتخاب 5 محله انتخاب شده است و حدود 30 هزار نفر در این مناطق زندگی می‌کنند.

وی افزود: 188 میلیارد تومان برای این طرح در شهر شیروان در نظر گرفته که تا کنون فقط 8 میلیارد تومان تخصیص یافته و این باعث شده کار خاصی در این زمینه انجام نشود. البته دو برابر این مبلغ را شهرداری گذشاته که اقداماتی هم انجام شده است. البته عزم این دولت برای تخصیص اعتبارات جدی است.

فرماندار شیروان گفت: در شیروان تا کنون فقط در شهرک ولیعصر با اعتبارات تخصیص داده شده اقداماتی انجام شده است. بقیه محلات هنوز از اعتبار این طرح برخوردار نشدند.

 فرماندار بجنورد: جلسات ستاد بازآفرینی در دولت قبل تعطیل و هیچ بودجه‌ای اختصاص نمی‌یافت در حالی که در دولت سیزدهم جلسات ستاد به صورت منظم و ماهانه برگزار می‌شود و اعتبارات بسیار خوبی اختصاص یافته است. 

مسلم نوری فرماندار شهرستان اسفراین نیز در این باره اظهار داشت: در اسفراین 108 هکتار بافت مصوب فرسوده و حواشی شهری است. مجموع بافت‌های سکونت‌گاه غیر رسمی 225 هکتار و 30  درصد از جمعیت اسفراین در این مناطق زندگی می کنند.

وی افزود: 5 محله در اسفراین جرو سکونت‌گاه‌های غیر رسمی است که 30 درصد جمعیت در آن زندگی می‌کنند و این میزان جمعیت بسیار بالاست و مشکلات و آسیب‌هایی را ایجاد می‌کند. هم‌چنین خدمات زیرساختی در این مناطق با مشکلات مواجه است.

فرماندار اسفراین گفت: تا کنون اقداماتی انجام شده و افق 1404 برای طرح بازآفرینی شهر در اسفراین دیده شده که باید مشکلات بافت‌های حواشی شهر را مرتفع کند. همه این طرح‌ها نیازمند تخصیص و تزریق اعتبارات است.

انتهای پیام/311/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1015119